Newsletter #1 | Čekání na Mbappého, trenéři držáci i penalty
Získá Real Madrid Kyliana Mbappého, nebo ho PSG udrží, to je, oč tu běží… Tradiční spekulace o příchodech hráčů do slavného madridského klubu se v létě 2021 smrskly prakticky pouze na jedno jméno.
V 1. díle Newsletteru BilyBalet.cz se vydáme po cestě, na jejímž konci Mbappé oblékne bílý dres. A nebo taky ne.
Příběh je to na první pohled poměrně čitelný. Přesto se zamotává jako severská detektivka. Pojďme si na začátek shrnout fakta. Kylian Mbappé má v PSG platnou smlouvu do 30. 6. 2022. Jinými slovy, po této sezoně může být volným hráčem.
Je jasné, že francouzský gigant nechce o případném Mbappého odchodu bez pořádné finanční kompenzace ani slyšet. Na druhé straně čeká, pro nás samozřejmě kladný hrdina, Real Madrid. Španělský klub Mbappého tuze chce ve svém dresu.
Zdá se to snadné, že? Kylian Mbappé buď prodlouží smlouvu v PSG, nebo odejde do Realu Madrid. Jenže nebyla by to severská detektivka, aby do celého příběhu nevstupovala celá řada dalších faktorů.
Peníze. Důležitá věc, nebudeme si nalhávat opak. V tomto směru vede PSG, které nemá zásadní problém navýšit Mbappému mzdu skoro až na úroveň Brazilce Neymara. Naopak Real je spíše v módu šetření, dlužno dodat, že právě kvůli možné koupi francouzského rychlíka. Pokud by se ale Mbappé rozhodoval primárně na základě peněz, zvolí setrvání v Paříži.
Vůdčí role. Jenže dvaadvacetiletý fotbalista chce podle důvěryhodných zdrojů zářit hlavně na hřišti. A údajně cítí, že po boku Neymara nikdy nebude tou primární hvězdou, na kterou míří hlavní světla reflektorů. Největší značkou je Brazilec. Tady vítězí Real, který pro Mbappého připravuje královský trůn. Karim Benzema již v minulosti ukázal, že dokáže ustoupit mírně do pozadí kvůli hvězdnému spoluhráči.
Sportovní projekt. Zde jde o těsný souboj. Upřímně si musíme přiznat, že pohled na soupisku PSG budí v tuto chvíli větší respekt než sestava Realu. Každý hráč chce v životě vyhrát Ligu mistrů a Kylian Mbappé není výjimkou. Kde má větší šanci? V následující sezoně, minimálně papírově, v Paříži.
Ovšem madridský kolos také drží své trumfy. La Liga je pořád prestižnější soutěží než Ligue 1. El Clásico je největším zápasem fotbalového světa. Navíc francouzskou nejvyšší soutěž již Mbappé vyhrál, dokonce čtyřikrát. A nezapomínejme, že Real je pořád klubem, jenž dokáže v Evropě kdykoliv vystřelit až na mety nejvyšší.
K tomu přidejme, že Real Madrid je Mbappého snem. Ono vlastně není ani tak pochyb o tom, zda Kylian jednou skončí v madridské metropoli. Otázkou spíše je, kdy.
Zákulisní pohledy
Jak to vidí zkušení novináři? José Luis Sánchez tipuje šance na Mbappého příchod v tuto chvíli na 50 %. To nám moc nepomohl, že? Excentrický Josep Pedrerol, jenž má blízko k Florentinu Pérezovi, dlouhodobě tvrdí, že Mbappé do Realu toto léto přijde. Je o tom přesvědčen.
Známí experti Fabrizio Romano a Nicolo Schira se shodují, že vztah PSG a Kyliana Mbappého není nyní harmonický a že hráč informoval vedení klubu o své neochotě smlouvu prodloužit. Jenže si zároveň nechávají otevřená i zadní vrátka. Paříž se prý svého klenotu vzdát nechce a postupně vytahuje další esa z rukávu. Není vyloučeno, že hvězdičku nakonec přesvědčí.
Real Madrid vs. PSG. Boj o čas. Boj o moc. Boj o prestiž. Boj o Kyliana Mbappého.
Kdo vyhraje? Dej nám vědět svůj tip do komentářů!
Trenéři držáci
Manažer konkurenčního Atlétika Madrid, Diego Simeone, prodloužil smlouvu s klubem do roku 2024. Potvrdil tím pozici aktuálně nejdéle sloužícího trenéra v TOP 5 ligách Evropy.
Argentinec, jenž patří mezi nejlépe placené kouče světa, byl ještě před pár měsíci na druhém místě. Lídr pomyslné tabulky Stéphane Moulin ovšem po sezoně 2021/2022 opustil francouzské Angers, na jehož lavičce strávil přes 12 let. Teď převzal Caen.
Simeone je v tuto chvíli v Atlétiku Madrid již 9,5 roku. Nutno uznat, že pro madridský klub odvádí neocenitelné služby, dvakrát s ním opanoval La Ligu a rovněž dvakrát ho dostal do finále Ligy mistrů. K jeho smůle tam ale vždy čekal Real Madrid. A ten finále neprohrává.
Trenér Atlétika se v současné době dělí o první místo s Christianem Streichem, koučem německého Freiburgu. Ten nastoupil na lavičku svého týmu stejně jako Simeone v zimě 2011 a otěže pevně drží dodnes.
Za zmínku ještě určitě stojí Sean Dyche z Burnley, jenž vede anglický klub skoro 9 let. Také manažer, často kritizován za neatraktivní herní styl, prodloužil v klubu smlouvu. Je tedy předpoklad, že bude přidávat další a další měsíce.
Real Madrid má teď samozřejmě čerstvého kouče, Carlo Ancelotti se vrátil na místo činu a věří, že bude opět úspěšný. Jak si ovšem Bílý balet vedl v tomto ohledu historicky?
Hned první trenér v klubové historii, Angličan Arthur Johnson, vytrval na lavičce Los Blancos 10 let. Dlouho nepřekonaný rekord si vzal později pro sebe Miguel Muňoz, jenž vedl Real po dobu skoro 15 let. Dodnes se jedná o jasně nejdelší období.
Penalty na EURO
EURO 2020 je již sice několik dnů za námi, přesto mi dovolte ještě jeden návrat k zajímavému šampionátu, který ovládla po pokutových kopech ve finále Itálie. Právě u penaltových rozstřelů bych se chtěl zastavit. Vyšla totiž velmi zajímavá statistika.
Na turnaji jsme viděli čtyři penaltové rozstřely. Celkem v nich hráči kopali 38 pokutových kopů. Hned 14 přitom zůstalo neproměněných! Známé heslo „penalta se nedá chytit, jen špatně kopnout“ se tady moc… nechytá.
Nejlepší fotbalisté svých zemí tedy proměnili pouze 63 % penalt. Nejvyšší úspěšnost měli paradoxně obránci (71,4 %), následovali útočníci (68,4 %) a příliš se nedařilo záložníkům (50 %).
Zajímavě rovněž vyzní srovnání úspěšnosti různých věkových skupin. Na EURO 2020 totiž vyhrála zkušenost. Hráči ve věku 30+ se chlubí úspěšností 87,5 %. Borci ve středním věku (24-29 let) stříleli s přesností 72,8 %. Asi už tušíte, kam tohle směřuje. Na šampionátu totiž vyhořeli v penaltách mladíci. Hráči mladší 23 let měli úspěšnost jen 12,5 %, konkrétně proměnili jednu penaltu z osmi.
Z dlouhodobé analýzy přitom vyplynulo, že právě mladí hráči jsou obecně při penaltovém rozstřelu úspěšnější. Výrazněji navíc ti, kteří neodehráli v utkání celých 120 minut. Právě z toho pravděpodobně vycházel trenér Anglie Gareth Southgate ve finále proti Itálii.
Jak vidno, ani nejlepší analýza vždy ve fotbale úspěch nezaručí. Proto je ta naše milovaná hra tak nevyzpytatelná a krásná.
Díky za přečtení 1. Newsletteru BilyBalet.cz!
Pokud ještě Newsletter neodebíráš, jen do toho. Ať ti nic neunikne :)